Ana Sayfa Gundem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Spor Kültür & Sanat Sağlık & Yaşam Araştırma Bölge Türkiye
7 ülkede 30 bin mazlumun yardımına koştular
7 ülkede 30 bin mazlumun yardımına koştular
Enerjilerini sanatla paylaştılar
Enerjilerini sanatla paylaştılar
Deneyap’ta Erzurum öncü iller arasında
Deneyap’ta Erzurum öncü iller arasında
1001 Hatim başladı
1001 Hatim başladı
ETSO’dan enerji indirim protokolü
ETSO’dan enerji indirim protokolü
HABERLER>SOYLESÄ°
10 Ağustos 2019 Cumartesi - 23:29

Biz sorduk Başkan Uçar cevapladı

Başkan Uçar'ın Yakutiye Hayali Bu söyleşide...

Biz sorduk Başkan Uçar cevapladı

SUNUM

Yakutiye; Erzurum’un özü.. Erzurum’un gerçek yüzü..
Kent tarihinin vurgusu.. Ve şehri tarif eden dadaşlık dokusu..
Yakutiye; Erzurum’un tarifi.. Yakutiye şehri mübarek tasvirinin kentsel takdimi..
Ve Yakutiye, Erzurum’un kendisi..
Bize ait, bizim manevi değerlerimiz üzerinde bina edilmiş bir kent abidesi..
Yakutiye; Şairin, ‘dedim Erzurum nedir’, sualinin mutlak kafiyesi..
Erzurumluluk ruhunun kentsel ifadesi..
Bu sayıdaki söyleşimizde Yakutiye’ye mercek tuttuk.
31 Mart seçimleri sonrasındaki Yakutiye’yi Başkan Uçar’ın tespit ve teşhisleriyle ele aldık.
Yakutiye’ye bir ‘hekim’ gözüyle baktık..
Sosyal ve ekonomik boyutta, Yakutiye gerçeğini irdeledik.
Yeni dönemde, ‘Yakutiye Yaklaşımı’nı sorguladık.
2023 sürecinde Yakutiye’nin yol haritasını, 2071’ler serüveninde Yakutiye’nin ufkunu bir Erzurum sevdası tefekkürü kaydında irdeledik.
Ve dedik ki Başkana ‘Yakutiye Nedir?
Ve özetleyerek dedi ki.. Yakutiye emsalsiz bir değerdir..
Başkan Uçar’ın tarif, tasvir, teşhis ve takdimiyle Yakutiye’nin 2019’unu, Uçar’ın bir hekim dikkat ve hassasiyetiyle Yakutiye’nin 2023 vizyonunu sunuyor, Sayın Başkan’a başarılar dileğiyle teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Mahmut AKDAĞ

Görev sürenizde 4'üncü ayın içerisindesiniz... Nasıl bir belediye devraldınız?
UÇAR: Tabi ben bürokrasiden gelen insanım. Dolayısıyla iyi bir belediye devralmak veya kötü bir belediye devralmak terimini fazla bilmiyorum açıkçası. Ama diğer belediye başkanı arkadaşlarımla da görüştüğümde üç aşağı 5 yukarı gerek mali tablo, gerek personel ve gerekse de kalitatif kantitatif dediğimiz değerleri karşılayan hemen hemen diğer belediyelerle aynı olduğumuzu görüyoruz. Tabi belediyeler kamu gibi değil. Yani kamuda merkezi bütçeniz var, ona göre ayağınızı uzatıyorsunuz. Kamunun borçlanması diye birşey söz konusu değil. bir yatırım onaylanırsa siz yaparsınız. Dolayısıyla birazdaha efendim rahat ve kısıtlayıcı avantaj ve dezavantajları birlikte içeren bir durum. Burada tabi borçlanmışsınız, krediler alınmış. İlk etapta bizleri ürküten bir tabloda oluyor ama, baktığınızda diğer belediyelerde de benzer tablolar var. Tabi bizim bölgemizin birazdaha yoğunluğu, buradaki dönüşümün, Erzurum'un tarihi yüzünün bizim bölgemizde olması sebebiyle burada sonuçta şuan dönüşümü bekleyen, problem olmuş alanlar var. Bu noktada bizden beklentiler var. Bu beklentilere cevap vermek bizim işimiz. Evet borçlu bir belediye devraldık. Ancak doğru bir planlamayla ilçe sakinlerimize en güzel şekilde hizmet etmenin gayretinde olacağız.
Yol haritanız nedir, Yakutiye'nin önceliği ne?
UÇAR: Yakutiye Belediyesinin yol haritasını ortak akıl belirleyecek. Yani yol haritamızı uygularken ortak aklı alacağız, ama nihayi hedefimiz kültürel, tarihi kodlarıyla ön plana çıkmış bir yakutiye. Çünkü burası tarihi bir şehir. Sur içi bir şehir. Dolayısıyla biz şehri çevreleyen tarihi kodlarına, 5 bin yıl gidebilmemiz lazım. Erzurum'a gelen 'Evet burası belli çok yıllık, kadim bir şehir' demeli. Siz Avrupa'da ve Türkiye'de bazı şehirlere gittiğinizde bunu hissediyorsunuz. Evet burası bir tarihi şehir diyebilirsiniz. Kayseri'de Sivas'ta Diyarbakır'da Urfa'da Konya'da belirgin hissediyorsunuz. Zaten İstanbul'u söylememe gerek yok. Tarihi şehir demek bu. 
ÖNCELİĞİMİZ HACI CUMA VE ÜÇ KÜMBETLER
Önceliğim şuanda gerek üç kümbetler, gerek hacı cumayla ilgili hızlı bir şekilde projelerimizi geliştirip, buradaki mezbeleliği kaldırıp, insanların kullanabileceği, yaşayan ortamlar oluşturmak. Hem ticaret açısından, hem şehrimizin görseli açısından çok önemli. bu iki projeye odaklanmış bulunuyoruz. Tabi belediyeciliğin rutin işlerine girmiyorum. bu işler zaten yürüyor. 
Sizden önceki yönetimin Hacı Cuma için hazırladığı bir proje var. Bu projeninin uygulanabilirliliğinin olmadığını, daha açık bir ifadeyle müşterisinin olmadığını biliyoruz. Hacı Cuma için sizin planınız ne?
UÇAR: Önceki proje emek harcanarak çizilmiş. Fakat  evet müşterisi yok. Birşey yapılırken fizibılda yapmanız lazım. İişletme yüksek lisansı yaparken, orada çok hoşuma giden bir şey vardı. İnsanlar 'inivasyon inivasyon' diyor. herkes bir icadın inivasyon olduğunu düşünüyor. halbuki siz onu pazarlayabiliyorsanız o inivasyonal çalışmadır. Örneğin tarihte diyorlarki yüzbinlerce icat / buluş olmuştur, ama bir çoğu insanlıkla tanışmamıştır. tanışırsa inivasyon olur. Sizin de projeniz uygulanabilirse inovasyondur. Dolayısıyla Hacı Cuma için hazırlanan proje uygulanabilir bir proje değil. Zaten 2 kez Ali bey döneminde, 1 kezde benim dönemimde ihaleye çıkan projeye firmalar ilgi göstermemiştir. Göreve geldiğimde mevcut projeyi birebir görüşmeler yaparak firmaların hayata geçirmesini sağlama gayretinde bulundum,  ancak dediğim gibi firmalar ilgi göstermedi. Projeyi TOKİ'ye de taşıdım ama malesef sonuç alamadık. 
Seçim gezilerinde Ali beyin önceki dönemin projelerini rafa mı kaldıracaksınız diye sorular geliyordu. 'Hayır' cevabını verdik. 'Uygulanabilirliği olan projelere elbette sahip olacağız' cevabını verdik ve bu anlayışla görevimizi yürütüyoruz.
UZMANLARLA HACI CUMA ZİRVESİ 
Hacı Cuma için yeni bir proje elzem. Bugünde söyledim yine arkadaşlarıma hassasiyetimi. Birkere Yakutiye Belediyesinin mimarlarının ve mühendislerinin çizdiği tek başlı proje olmayacak. Mimarlar ve mühendisler odası, Atatürk Üniversitesi ve Teknik Üniversitenin teknik birimlerinden akademisyenlerin de olacağı bir toplantı yapacağız. Buraya gelmeden arkadaşlara talimatı verdim bunun hazırlığına başladılar. Bu toplantıda özellikle Hacı Cuma bölgesini ele alacağız. Hacı Cuma bölgesi için arkadaşların düşüncesi ne olacak, bunu almak istiyorum. Belki bir yarışmayla tarihi kodlara uygun bir proje hızlı bir şekilde ortaya çıkararak, buraları arzu edilen görüntüye kavuşturmayı amaçlıyoruz.Projeyi Eylül ayının sonuna kadar hazır hale getirmeyi amaçlıyoruz, ki biranönce artık somutlaştıralım ve bu yıl içerisinde alt yapı çalışmalarına başlayalım.
Şehrimizin şuandaki görseli çok kötü. yakutiye ilçesinin görüntüsü çok kötü. Şuan bizim hızla bu görüntülerden kurtulmamız lazım.
İlçemize nefes olacak yeşil alanlar önceliklerimiz arasında. Ancak önce insanların yaşam alanlarını inşa etmemiz lazım, ki yeşil alanlarımızı da sağlıklı bir şekilde ilçemize kazandıralım. insanın yaşamadığı yerde yeşil alan son derece anlamsız. Bakımlı bir metrukluk oluşuyor. Metruk yapılarımız var yıkık dökük, bakımsız metruk. Biz bu sefer bakımlı metruklar oluşturmuş oluruz. dolayısıyla insanların sosyal olarak yaşadığı sosyal donatı alanlarınında mutlaka olduğu, yaşayan bir kültürün olduğu projeyi çok kısa sürede ortaya çıkararak inşasına başlamak istiyoruz. 
TARİHİ DOKU HASSASİYETİ
Yakutiye tarihi kimliği ön planda olan bir ilçe. Tarihi dokuyu korumaya yönelik yaptığınız ya da yapacağınız çalışmalardan bahseder misiniz?
UÇAR: Yakutiye tarihi yapının yoğunlukta olduğu bölge. Bakın benim çok güzel projelerimi bazen uygulamakta veya hayatiyete geçirmekte zorlanacağım yerler var. Mesela Kalenin etrafını büyükşehirimiz çok güzel açtı. Kaleden başlayıp Ulucami ve Şair Nefi'nin önündeki yolları yer altına almak suretiyle Kaleden üçkümbetlere 400 dönümlük bir alanın tamamını yeşil alan, rekreasyon alanı olarak şehrimize kazandırmayı planlıyoruz. Ama işte bizim orada korkularımız var. Tarihi eserlere yaklaşacağız bunun riski var. Kazı yapıldığında altından ne çıkacağını bilmiyoruz. 
Atatürk üniversitesi ve Erzurum Teknik Üniversitesi'nde çok kıymetli tarihçilerimiz var. Bu endişelerinizi minimize etme adına tarihçilerimizden destek alıyor musunuz?
UÇAR: Elbette. Bu endişeleri minimize etme adına Atütürk Üniversitesi ve Erzurum Teknik Üniversitesi'nde görevli tarihçilerimizden destek talep ediyoruz. Geçen kültür Varlıkları Koruma Kuruluna katıldım. Burada Sanat Tarihi, Tarih bölümü ve Mimarlık bölümünden hocalarımız var. Kendileriyle bu konuları konuşuyoruz. Oluru olmazı masaya yatırıyoruz. Geçen düzenlediğim basın toplantısında da söylediğim, Saltuklularla ilgili düşüncelerim ve bu şehirdeki tarihi kodlara geri dönüşümle ilgi konuları buradaki hocalarımla konuşup, istişare ettimk. aldığımız kararlarda bu istişareler çok etkin. Bizim için akademik camia çok önemli. 
2020 SALTUKLU YILI
2020 yılını Saltuklu yılı ilan ettik. Erzurum'u 81 vilayette biranda dünya ölçeğinde bir tık üste atlatacak bir projedir. Para harcamadan Selçuklu şehrini biranda ortaya çıkarıyorsunuz. Ön plana alıyorsunuz. etrafta duyuluyor. Bütün dikkatleri Erzurum'a topluyorsunuz. Saltuklu eserlerini tanıtacağız, günyüzüne çıkaracağız. 
Saltuklu yaşam kültürüne dair etkinlikler de yine bu yıl yaparak dikkatleri Erzurum'a çekmeye çalışacağız. Bu halkın kodlarına uygun etkinlikler, İsrafa kaçmadan birbirinden dolu etkinliklerle ilçemizi, ilginin adresi haline getirmeyi hedefliyoruz. Programların içeriğini bilirkişilerle, bu alanda uzman kişilerle hazırlayacağız. Saltuklu döneminde hakikaten bu memlekette çok daha fazla bir kültürel hayat varmış. Sanatsal ve kültürel anlamda insanları doyuracak işlerin içerisinde olmak bizim işimiz. Altıncı beyimiz bir kadın mama hatun. Koskoca beyliği yönetiyor. Kadının gücüne çok net bir örnektir. Şimdi bugün bizim Erzurum'umuzda bir kadın belediye başkanımız yok. o tarihin kodlarına ineceğiz ve günümüze uyarlayacağız. Belediyemiz bünyesinde oluşturulan kültür müdürlüğümüzü de yeniden yapılandırıp, hatta belki buralarda biryerlerde konuşlandırmayı düşünüyorum.
Üç kümbetlerde onarılan tarihi evler biliyorsunuz bizim yakutiyeye ait. İşte bunların birini kültür müdürlüğümüze tahsis etmeyi düşünüyoruz. Alanı ziyaret eden turistlerin çok rahatlıkla iletişim kurabileceği bir kültür müdürlüğü olarak yapılandıracağız. Turistlere anında hizmet edebilecek bir kurum olacak.
YAKUTİYE'DE 8 KAPI GÜNDEMİ
Yine Tarihi anımsatma adına bizim kapıları canladırma projemiz var. 8 ana kapıyı bazı yerlerde belki surları tekrar yeniden inşa etmek, öyle çok ekonomiye dokunmadan ama vurgusunu yapabileceğimiz, belki biz bunu çizgiyle, bir hatla bile yapabiliriz. Surların yerini herkes bilecek. Tabi bu çalışmaları tarihçilerimizle de görüşerek zenginleştireceğiz. Yine tarihi yapıların yoğunlukta olduğu bölgelerde uygulamaya alınacak bütün çalışmalarımız, tarihi dokuyu koruma hassasiyetiyle uygulanacak. Asla dikey yapılaşmaya müsade edilmeyecek. Yatay yapılaşmayla tarihi yapıları öne çıkaracağız. 
YAKUTİYE ERZURUM'UN RUHUDUR
Birde bakın Erzurum belki bir kenttir. Ama özelinde yani yakutiyeden dolayı erzurum bir şehirdir aslında. Yakutiye bir şehirdir. kent ile şehir ayrımını çok iyi yapmak lazım. kent yerleşim alanlarının olduğu, kuruluş dönemi vesayir geçmişi olmayan yerleşim birimleridir. Ama şehrin ruhu vardır, geçmişi vardır. Dolayısıyla Yakutiye şehirdir. Bunun kodları vardır, tarihi kültürel kodları. Erzurum'un ruhu Yakutiyedir, Erzurum'u şehir yapan Yakutiyedir. Ve biz bu bilinç ve bu anlayışla ilçemize hizmet vermek zorundayız. Dolayısıyla yol haritamızı bu hassasiyet ve bu bilinç oluşturuyor.
İŞİMDE HIRSLIYIM
Bakın hakikaten çok böyle siyaseten hırslı biri veya çok istikbal, gelecek düşünen bir insan değilim. Rabbim nasip ettiği sürece gider. Hırslandığım bir olay değildir. zaten ben toplam 3 günde kendimi siyasetin içinde buldum. Bana bir telefon geldi, yarın istifa et, böyle bir durum var. Dolayısıyla bir hırsım yok. Ancak işimde çok hırslıyımdır. her alanda. tıbbiyelilerde bir genetiktir çalışmak. bizim artık genetiğimize işlemiş. 
KENTSEL DÖNÜŞÜM
Kentsel dönüşüme yönelik çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Yakutiye olarak kaç noktada kentsel dönüşüm çalışmaları yürütülüyor?
UÇAR: Kentsel dönüşüme dair planlamam şöyle. Erzurum'da yapılmış şekliyle yapmak istemiyorum. Vatandaşın kötü mötü ama oturduğu bir ev var. Evinin ederi malesef ona yeni bir ev almıyor. böyle olunca verdiğiniz para da harcanıp gidiyor, vatandaş evsiz barksız kalıyor ve bir sürü sıkıntı yaşamaya başlıyor. O halde yapılması gereken şey imkanı olmayanlar için söylüyorum, vatandaşın oturduğu eve karşı yapılacak sosyal konutlardan bir daire vermek. Bundan sonraki süreçte kamulaştırma çalışmalarımız bu anlayış doğrultusunda olacak. 
Kentsel dönüşüm kapsamında yapacağımız çalışmalar küçük olacak. Mesela 10 dönümlük bir yeri yapıp tamamlayıp, akabinde devamını getireceğiz. Altından kalkılamayacak projelere asla müsade edilmeyecek.
ESKİ YAKUTİYE / YENİ YAKUTİYE 
Yakutiyenin merkezinde yapılaşma yatay olacak. Dikey yapılaşma ise kenar semtlerimizde olacak. Yüksek yapı tercih edeceğiniz yerler de olacak. O da bir şehrin gücünü, ekonominin gücünü gösterir.  Mesela Paris'e gidersiniz Yeni Paris, Eski Paris vardır. Eski Pariste hiçbir zaman yüksek yapı göremezsiniz. Ama yeni Paris'in tamamı gökdelendir. Fransa'da güçlü bir devlet. Yeni Paris'te gücünü göstermiş. Şimdi bizde böyle yapmalıyız. Tarihi yapıların yoğunlukta olduğu Yakutiye Eski Yakutiye. Burada kesinlikle yapılaşma yatay olacak. Yeni Yakutiye olarak tanımlanacak alanlarda ise yüksek yapıya müsade edilmeli diye düşünüyorum.
Kentsel dönüşüme yönelik kapsamlı planlamayı kış mevsiminde yapacağız. Önümüzdeki yıl sezon açılır açılmaz belirlenen noktalarda dönüşüm hız kazanacak.
Bunun dışında şehrin vizyonu olan bölgeler var. Karayolları gibi... buralara özel projeler hazırlayacağız. Bu yolu kullanan bir yabancı, Erzurum'un içine mutlaka girmek istemeli. Bunun için Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen ile de görüştüm. Prestij çalışmalarını burala yapmamız lazım. 
İNŞAAT SEKTÖRÜ
Erzurum’un çok kısa olan inşaat sezonu yerel seçimlerin hemen akabinde açıldı. Bu yıl ilimizde inşaat sektörü zor günlerden geçiyor. Firmalarla görüştüğümüzde yurt dışında yaşayan Erzurumluları konut alımına teşvik edecek politikalardan bahsediyorlar. Yakutiye Belediyesi olarak sizin düşünceniz nedir? 
UÇAR: Çok güzel bir fikir. Tabi inşaat sektörü sadece Erzurum'un lokalinde değil, Türkiye'yi ilgilendiren bir sektör. Türkiyede açıldığı zaman Erzurum'da da açılmış olacak. Ama tabi biz fark yaratmak istiyorsak, sektörü hareketlendirecek politikalar da geliştirmeliyiz. Yurt içinden yurt dışından mekanizmalarla diyaloğa geçip buradaki yatırımcıları daha cazip hale getirmek için üzerimize düşeni elbette yaparız, yapacağız. Sektörden gelen bütün önerileri not alıyoruz ve katkı sağlama adına çeşitli adımlarımız oluyor. mesela İstanbul'da çok sayıda Erzurumluyla istanbul seçimlerinde biraraya geldik. İşadamlarımızla yakın ilişkiler kurduk. Sağlıkla kurulan ilişkilerin kendiliğinden yatırıma dönüşeceğine inananlardanım. 
İŞ DÜNYASINA ERZURUM TANITIMI 
Gün içerisinde 50 çalışanı olan tekstil fabrikasınin işletmecisiyle görüştüm. İşadamı Tercanlı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen sağolsun onu bulmuş getirmiş, burada fabrika açmasını sağlamış. şimdi adam 500 kişinin istihdam edileceği bir yatırım için tekstil kentin tamamlanmasını bekliyor. Tekstil dünyasında kompedan bir isim. İlk tanışmamızda, İstanbul'dan çok sayıda marka firmayla ilişkisi olduğunu öğrendim. Kendisinden iş dünyasının önemli isimlerini Erzurum'a getirmesini talep ettim. bugünkü sohbetimizde de olumlu cevap aldım. 100 kişiden fazla kişiye ulaştığını ve bayram sonrasında çok sayıda işadamını Erzurum'a getireceğini söyledi. Bizim buradaki amacımız Erzurum'u işdünyasına tanıtmak. İlla yatırım yapın babında değil, Erzurum'u gezsinler, görsünler, tanısınlar istiyorum. İnşallah bayramdan sonra böyle bir etkinlikle işadamlarını şehrimizde ağırlayacağız ve şehrimizi iş dünyasına tanıtma fırsatımız olacak. Bizim bu tarz etkinlikler yapmamız lazım. İnsanları getirip ağırlamak ve şehrimizi tüm yönleriyle tanıtmamız gerekiyor. Geçen gün Roterdam belediye başkan yardımcısı gelmişti. Onlara da söyledim şehrimizde sizleri yine ağırlamak isteriz. Hiçbir karşılık beklemeden, belediyemizin misafiri olarak şehrimize gelmeleri için davette bulunduk. Muradımız şehrimizi tüm yönleriyle tanıtmak. Bunu başardığımızda yatırımcı  davet beklemeden gelecektir. Ama önce dediğim gibi şehri tanıtmak ve şehri sevdirmemiz gerekiyor.
Bakın Ağrı'da tekstilde çalışan sayısı 17 bin. Ağrı bir tekstil kenti olmuş. Batman 12 bin. Van 30 bini geçmiş istihdam sayısında. Erzurum'da neden olmasın. Olacak. 
İLÇE ESNAFINA KATKI
İlçe esnafına katkı noktasında Yakutiye Belediyesinin ne gibi çalışmaları var?
UÇAR: Yakutiye Belediyesi olarak ilçemizin merkez nüfusu 190 bin. Köyleri çıkarsanız 180 bin civarı. Biz istiyoruzki 180 bin yerine yakutiyenin ticaret merkezi olması sebebiyle 250 binlere yükselen gündüz nüfusu 300-350 bine çıksın. Yakutiye'yi bir cazibe merkezi haline getirerek Yakutiye esnafına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bakın İstanbul'da insanlar kendilerini özel hissettirmek için Beyoğlu'na, Nişantaşı'na gidermiş. Buraların bir marka değeri vardır. İstanbul'da kişi kendini veya eşini şımartmak istiyorsa, söz konusu ilçelere gider, götürür, vaktini buralarda geçirir. Şimdi bizimde böyle olmamız lazım. Yakutiye tarihin adresi. Projelerimizin hızlı bir şekilde tamamlanmasıyla Yakutiye'nin gündüz nüfusunu 300-350 bine çıkaracağız. Yerli ve yabancı turistlerin keyifle gününü geçirdiği bir Yakutiye olacağız. Bakın Palandöken'e kış mevsiminde gelen turistlerin büyük bölümü Erzurum'u görmeden çıkıp gidiyor. Şehir esnafına katkısı beklenenin çok çok altında. Prag'a gitmişseniz veya Çekoslavakya'ya gitmişseniz orada mutlaka Karlovy Vary'e gitmek istersiniz. 'Atatürk burada kalmış, ben buraya mutlaka gitmeliyim.' dersiniz. Şimdi palandöken'e gelen turist de 'Saltuklunun yaşadığı yerler varmış. Tarihin merkezi Yakutiye'yi mutlaka görmeliyim' demeli, dedirtmeliyiz. Burada keyifle vakit geçirmelerini sağlamamız lazım. Yoksa turisti zorla şehir merkezine çekemezsiniz.  Başta da belirttiğim gibi Yakutiye'yi bir cazibe merkezi haline getirerek, böylelikle ilçe esnafımıza çok ciddi destek sağlamış olacağız. Tabi bunları söylerken şununda altını çizmek isterim. Bu dönüşüm akşamdan sabaha olacak dönüşüm değildir. bir süreçtir ve biz görev süremiz boyunca bahsettiklerimizi bir bir hayata geçirmenin gayretinde olacağız.
YEREL ÜRÜNLERİ DESTEKLEME
Yerel ürünlerin desteklenmesi konusundaki düşünceniz nedir?
UÇAR: Yerel ürünleri destekleme adına yine çeşitli projelerimiz var. Mesela yerel ürünlerin pazarlanacağı bir projemiz var. Modern bir kapalı pazar çok yakında Erzurum'da  hizmete açılacak. Yine Erzurum ovasında tarım ve hayvancılığın gelişmesine yönelik çeşitli düşüncelerimiz var. Bunları da somutlaştırdıktan sonra sizlerle paylaşacağız. Üreticilerimizin ürünlerini daha sağlıklı ortamlarda üretmesini ve daha iyi piyasaya sürmesini sağlayacak bir organizasyon yapacağız. Buna öncülük edeceğiz. seçimden öncede konuştuk bunları.
MAHALLE OLAN KÖYLERDE EKSİKLİKLER GİDERİLİYOR
Kırsal için projeleriniz?
UÇAR: Mahalle olan köylerimizde önceliğimiz bizden önceki yönetimin başlayıpta tamamlayamadığı işleri tamamlamak. Ekibimle birlikte mahalle olan köylerimize belli aralıklarda gidiyoruz. Bu mahallelerimizin röntgenini çekiyoruz. İhtiyaçları önceliğine göre belirliyoruz. Oluru olmazı mahalle sakinlerimizle konuşuyoruz. Tabi kısa vadade yapılacak olan işler var, uzun vadede yapılacak işler var. bunları da mahallelerimizdeki vatandaşlarımızla konuşuyoruz. Asfaltı olmayan köylerimiz var. Bu köylerimizin de asfaltla tanışmasını sağlamanın gayretindeyiz. Asfaltı olmayan köyümüz kalmayacak. 
Engelli vatandaşlarımıza yönelik hizmetlerinizden bahseder misiniz?
UÇAR: Sağlıklı bir kent oluşturmak için bu makamdayız. Dolayısıyla Engellilerin her yere çok rahatlıkla erişebilmelerini sağlayacak, alt yapı, üst yapı çalışmaları önceliklerimiz arasında. Hekim olarak da konuya ayrı bir hassasiyetim vardır. Sağlık il müdürlüğüne geldiğimde sağlık müdürlüğünün çoğu binasının erişilebilirliği çok kısıtlıydı ve ilk yaptığım iş bu oldu. Engelli yolları üzerinde çalışmalarımız var. Bir Engelli Yaşam Merkezini bu şehre orta ve uzunvadede kazandıracağız. 
KÜLTÜR SANAT
Kültür, sanat ve eğitim faaliyetleriniz nelerdir?
UÇAR: Eğitime destek olma noktasında üzerimize düşen ne varsa yapıyoruz, yapacağız. Bir okul yeri veya bir okulun ihtiyaç duyduğu ne varsa, spor sahaları gibi desteklerimiz olacak. Mesela Çevre bilinciyle ilgili bir boyama kitabı var. Çocuklar onu boyayarak çevre bilincini geliştiriyor. Bu boyama kitabını alıp milli eğitimdeki okullara dağıttırarak eğitime destek olmak istedik. 
Çocuklarımızı kültürel ve sanatsal yönden biz besleyeceğiz. Onları da birtakım projelerimizle özellikle dezavantajlı gruplar köylerdeki çocuklarımız başta olmak üzere, şehirde sanatsal faaliyetlerle, tarihi eserlerle buluşturacak, onlara unutamayacakları  güzel bir iki gün yaşatacak projelerimiz var. Belki buraya getirip bir sinema tiyatro izleteceğiz, belki köyüne götürüp okulunda izleteceğiz. 
İktidarla aynı partiden olmak sizin için ne ifade ediyor?
UÇAR: İktidarla ayni partiden olmak gurur verici. Bir aidiyet hissediyorsunuz. 6 milletvekilinin 4'ü bizim partiden. Milletvekillerimiz Sayın Recep Akdağ, Sayın Zehra Taşkesenlioğlu, Sayın Selami Altınok, ve Sayın İbrahim Aydemir'le sürekli istişare halindeyiz. Sağlıklı bir diyalog içerisindeyiz.  Milletvekillerimizin tamamının katıldığı toplantılarda projelerimizi paylaşıyoruz, istişarelerde bulunuyoruz. Şehrimizi markalaştırma yolunda bir ve beraber hareket ediyoruz. 
Bürokrasiden geldiniz, uyku saatlerinizde değişiklik oldu mu?
UÇAR: Aslında yok. Ben çalışkan biriyimdir. Cumartesi Pazar bilmem. İş benim için önceliktir. 
Günde kaç saat uyuyorsunuz?
UÇAR: Sağlık İl Müdürüyken de 6 saat uyuyordum, Belediye başykanıyken de 6 saat. Yetiyor.
Hobileriniz neler?
UÇAR: Hobilerimi bu ara tırpanlamış bulunuyorum. Ben eskiden sopr yapardım, severdim. Koşu yapardım. Artık kalmadı. Hobimiz kalmadı (Tebessüm)
En Son okuduğunuz kitap?
UÇAR: Erzurum'umuzun değerlerinden Hakan Hadi Kadıoğlu'nun 'Vatanın Bağrında 57 Gün' eseri ile, Nizamülmülkün 'Siyasetname'si
Sizden sonra gelecek isme nasıl bir yakutiye bırakmak istersiniz?
UÇAR: İnşallah biz görev sonunda imkanlarımız doğrultusunda planladığımız gibi herşeyin gitmesi durumunda ve Allah'ın da yardımıyla 5 yıl sonra bu şehirde tarihi kimliğiyle öne çıkan bir ilçe bırakmak istiyoruz.
İlçemizin tarihi kimliğininin çok ön plana çıktığı çok temiz, yeşili bol, harabelerden tamamen arınmış bir yakutiye bırakmak en büyük hayalim.

 
Başkanı Uçar’dan Kurban Bayramı kutlaması
 
Uyuşturucu tacirlerine darbe 
YORUMLAR
Toplam 2 yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Beyoğlu 12 Ağustos 2019 Pazartesi 22:49

Ne yapın edin artık üç kümbetler ve hacı cumayı tamamlayın. Şehir merkezine mezbelelikten kurtarın.

Yorumu oyla      0      0  
Kadir Kara 11 Ağustos 2019 Pazar 13:44

Hayaliniz hayalimiz. İnşallah 5 yılın sonunda yakışıklı bir Yakutiye bırakırsınız

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Antrenörlere intibak semineri
81 ilden gelen antrenörler Erzurum’da bir aylık intibak eğitim seminerinde ter döküyor
YAZARLAR
Mahmut Akdağ
Mahmut Akdağ
Erzurum sahipsiz mi?
Selahattin Şener
Selahattin Şener
Erzurum vallahi sahipsiz billahi sahipsiz!
Abdurrahman Zeynel
Abdurrahman Zeynel
Raci Solmaz'ın ardından
Cahit OKÇU
Cahit OKÇU
Güz Serenadları…
Abdullah NEHİR
Abdullah NEHİR
NİÇİN ŞAHSİYET EĞİTİMİ?
Ali Osman Horasanlı
Ali Osman Horasanlı
AK Partiye ciddi uyarılarımız var..
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
DADAŞ GAZETESİ
DADAŞ
ANKET
Erzurum Havalimaninin ismi ne olsun?

Recep Tayyip Erdogan
Nafiz Kotan
Palandoken
Saltuklu
Dadas

Sonuçları göster Anket arşivi
Ana Sayfa Gundem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Spor Kültür & Sanat Sağlık & Yaşam Araştırma Bölge
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva