Ana Sayfa Gundem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Spor Kültür & Sanat Sağlık & Yaşam Araştırma Polemik Bölge Türkiye
TEKNOFEST’ten 100. yıla özel 1 yılda 3 festival
TEKNOFEST’ten 100. yıla özel 1 yılda 3 festival
İlk dersi Bakan Tekin verdi
İlk dersi Bakan Tekin verdi
Tunç’tan dijital dönüşüm açıklaması
Tunç’tan dijital dönüşüm açıklaması
74. Uluslararası Uzay Kongresi başladı
74. Uluslararası Uzay Kongresi başladı
Bayraktar: 'Tek yürek olarak çarpıyor kalplerimiz'
Bayraktar: 'Tek yürek olarak çarpıyor kalplerimiz'
HABERLER>SÄ°YASET
1 Haziran 2023 Perşembe - 06:31

Çelik tarih verdi

Çelik, "YSK cumhurbaşkanlığı seçimi kesin sonuçlarını açıklamadı. YSK o açıklamayı yaptıktan sonra yemin töreni ve kabine takdimi başlayacak. Yemin töreninin yapıldığı akşam hem kabine açıklanmış olacak hem de tören yapılacak" dedi.

Çelik tarih verdi

Çelik, "YSK cumhurbaşkanlığı seçimi kesin sonuçlarını açıklamadı. YSK o açıklamayı yaptıktan sonra yemin töreni ve kabine takdimi başlayacak. Yemin töreninin yapıldığı akşam hem kabine açıklanmış olacak hem de tören yapılacak. ‘ dedi
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Seçim sürecinde bir sürü yalan söylendi. Ama açık ara yalan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından söylendi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, AK Parti’nin 3 kere terörist başını bırakmaya teşebbüs ettiğini söyledi. Bu bütün seçim sürecinin açık ara birinci yalanıydı" dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, AK Parti Genel Merkezi’nde seçimlerin ardından gerçekleştirilen ilk MYK toplantısı esnasında konuştu. Çelik, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşmada milletin sağ duyusuna dikkat çektiğini ve her bir vatandaşa teşekkür ettiğini söyledi. "5 yıllık dönem Türkiye Yüzyılı için son derece kıymetli altın değerinde bir dönem olacak" diyen Çelik, “Cumhurbaşkanımız yine konuşmasında önceliğimizin bütün bu işlerin yanı sıra tüm başkanımız yine konuşmasında depremzede vatandaşlarımızın yaralarının sarılması olduğunu ifade ettiler ve depremzede vatandaşlarımızın yaralarının sarılmasına dönük şu ana kadar yapılanları ve bundan sonra yapılacakları ifade ettiler. Tabii depremzede vatandaşlarımıza dönük özellikle seçimden sonra bir takım grupların cumhurbaşkanımıza ve Cumhur İttifakımıza destek verdiği için yaptıkları saygısızlık bu seçim sürecinin en çok iç acıtan hadisesi olmuştur" diye konuştu.
"MİLLETİMİZİN SAĞDUYUSU BU PROVOKATİF TAVRI DA AYNEN İADE ETTİ"
Helalleşmenin sözle değil davranışla olacağını söyleyen Çelik sözlerini şu şekilde sürdürdü:
"Depremzede vatandaşlarımıza dönük bu hadiseler göstermiştir ki birilerinin ‘helalleşme’ diye bahsettiği hadise tamamen altı boş yalandan ibaret bir yaklaşım olmuştur. Bütün bu süreçte yapılan en büyük, milli iradeye karşı saygısızlıklardan bir tanesi de 14 Mayıs gecesi 2 belediye başkanının çıkıp Sayın Kılıçdaroğlu’ndan bahsederken ‘Biz Ankara ve İstanbul belediye başkanlarının ekrana çıkıp 13’üncü cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu adına konuşuyoruz’ diyerekten daha sandıklar sayılmaya devam ederken, milli irade tecelli etmemişken, milli iradeye dönük bir gasp yaklaşım içine girmeleridir. Biz ekranlardan uyardık bu yanlışlarını düzeltmeleri için. Ondan sonra bu yanlışlarını düzelteceklerine daha çok devam ettirdiler. Ve sanki herkesin gözünün içine bakaraktan, yalan söyleyerek ‘biz kazandık demedik, kazanacağız diyerek temennimizi ifade ettik’ dediler. Aslında temenni öyle ifade edilmez. Her siyasi parti, her grup ‘kazanacağız’ der. Ama bu 2 belediye başkanı çıktı. Daha sandıkları saymaya devam ederken, milli irade daha tecelli etmemişken ‘13’üncü cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu adına konuşuyoruz’ diyerek CHP Genel Merkezi’nden millet iradesine dönük olarak bir ipotek koyma girişimi içerisine girdiler. Ama çok şükür ki milletimizin sağ duyusu bu provokatif tavrı da aynen iade etti."
"GÜVENLİK GÜÇLERİ BÜYÜK BİR BASİRETLE HERKESİN GÜVENLİĞİNİ SAĞLADI"
"Biz hep şunu söyledik; sandığa saygı gösterme konusunda sabıkası olan biz değiliz” diyen Çelik, “Sabıkası olanlar karşıdakiler. Bu sorunun asıl onlara sorulması gerekiyor dedik. Biz genel seçimlerin hepsinde büyük bir başarı elde ettik. Ama yerel seçimlerde kazandığımız yerde oldu kaybettiğimiz yerde oldu. Bütün sonuçlara saygı gösterdiğimizi ifade ettik. Hatta itiraz haklarımızı kullanmamızı bile böyle bir baskı altına almaya, bir dayatma içerisine sokmaya çalıştılar. Ama dedik ‘bırakın seçim neticesi tam olarak tecelli etsin, ortaya çıkan tabloya hep beraber saygı duyalım’ dedik. Ve tablo rakip kazandığı zaman onu tebrik ettiğimiz bir şekilde sonuçlandı. Dolayısıyla aylarca bu suçlamayı yöneltenler 14 Mayıs gecesi 2 CHP’li belediye başkanının çıkıp da daha oylar sayılırken, milli irade tecelli etmemişken ‘13’üncü cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu’dur, biz de onun adına konuşuyoruz. İşte İstanbul’dan Ankara’dan İzmir’den oylar gelecek ve sonuç bu şekilde ortaya çıkacak’ gibisinden kendilerinin olmayan sistemlerinin olmayan verilerini bir kere daha millet iradesine dayatma şeklindeki yaklaşımlarını gördük. Asıl saygısızlığın oradan geldiği görüldü. Seçim sonuçlarına dönük olarak asıl provakasyonun oradan geldiği görüldü. Netice itibarıyla bu büyük demokrasi yarışını ve bütün dünyanın nefesi tutarak izlediği demokrasi yarışını milletimizin her ferdi bir olgunlukla buna katılım sağladı ve sonuç ortaya çıktığında da farklı siyasi partilerden vatandaşlarımız verdikleri siyasi mücadelen sonra birbirlerini tebrik ettiler. Güvenlik güçleri büyük bir basiretle herkesin güvenliğini sağladı’’ ifadelerini kullandı.
"BÜTÜN VATANDAŞLARIMIZ KAZANMIŞTIR, TÜRKİYE’NİN ÖNÜ AÇIKTIR"
Kaybedenin çok büyük iddialarla konuşan siyasi partiler ve genel başkanları olduğunu ancak kaybeden hiçbir vatandaşın olmadığını da vurgulan Çelik, şunları söyledi:
"Bütün vatandaşlarımız kazanmıştır. Türkiye’nin önü açıktır. Türkiye yüzyılın bütün altyapısı tamamlanmıştır. Dünden itibaren cumhurbaşkanımızı arayan liderlerin dünyanın her tarafından ve her coğrafyasından aradıklarında söyledikleri şey; ‘bu yeni dönemde Türkiye ile daha güçlü bir işbirliği geliştirmek istiyoruz, Türkiye ile daha yakın çalışmalar üretmek istiyoruz’ şeklindedir. Dolayısıyla seçim sonrasına dönük olarak provokasyon yapanlar, ‘Türkiye içe kapanacak, Türkiye izolasyonist bir politikaya dönecek’ diyenler bir kere daha yanılmışlardır. Dün dünyanın en önemli ülkelerinden diğerlerine kadar çok geniş bir coğrafyada cumhurbaşkanımızı aramaya devam ettiler, tebrik ettiler. Bugün de bu sürecek. Ve bütün bu tablo göstermiştir ki Türkiye’deki bu seçimler bütün dünya tarafından yakinen izlendiği gibi herkes Türkiye’deki yeni dönemi heyecanla karşılamıştır ‘yeniden çalışacağız, daha büyük işlere imza atacağız’ diye. Dünya’nın çeşitli yerlerinde Türkiye’yi seven, cumhurbaşkanımızı seven pek çok insan seçim sonuçları tatlı dağıtarak kutladılar. Newyork’tan Filistin’i kadar herhalde bir seçim sonucunda bu kadar baklava dağıtılan bir seçim olmamıştır. İnsanlar kendi kendilerine tatlı yapıyorlar ve cumhurbaşkanımız kazandı diye komşularına, iş arkadaşlarına götürüyorlar. Bu şekilde bizim sevincimize katılan, ülkemizin sevincini sevinci bilen, ülkemizin kederini kendi kederi bilen, dünyanın her tarafında milletimizi seven, Türkiye’yi seven gönlü zengin insanlara da buradan bir kere daha sevgilerimizi saygılarımızı muhabbetlerimizi iletmek isteriz."
"SİYASİ ALANIN SİYASAL DEĞERLERLE YÖNETİLMESİ KONUSUNDAKİ HASSASİYETİ HERKESİN DİKKAT ETMESİ GEREKİR’’
Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na eleştirilerini dile getirerek, "Yine bu seçim sürecinde hiç unutulmaması gereken olaylardan bir tanesi; ilk defa bir siyasi parti genel başkanı, Sayın Kılıçdaroğlu ilk defa mezhepçi yaklaşımları seçim sürecinin bir parçası haline getirmeye çalışmıştır. Orta Doğu‘da gördüğümüz memleketlerin başına çok iş açmış ve hiçbir şekilde siyasette gündem olmaması gereken etnikçi ya da sekter bir takım tartışmaları açtığı gibi bir takım mezhepçi tartışmaları da açmaya çalışmıştır. Bunun karşılığında da hep şunu söyledik; ’Bakın adlarımız farklı olabilir, aidiyetlerimiz farklı olabilir, mezheplerimiz farklı olabilir ama biz siyasal alanda konuşuyoruz. Siyasal alanın değerleriyle konuşmak zorundayız. Adlarımız farklı olsa da hepimizin soyadı Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bunu bölecek, bunu parçalayacak, bunu kendi içinde kamplaştırmayacak, siyasi rekabeti, siyasi bir takım daha alanlardaki çatışmalara dönüştürecek bir yaklaşım içerisine girmeyin’ diye. Maalesef bu karşımızdaki aday tarafından, Sayın Kılıçdaroğlu tarafından yapılmıştır. Bunun son derece sakıncalı bir şey olduğunu, şimdiye kadar Türk siyasetinde hassasiyetle kaçınılan bu durumun bu şekilde gündeme getirilmesinde üzücü olduğunu ve çok sorumsuzca bir davranış olduğunu ifade etmek isterim. Kendisi bunu yapınca hemen masadaki ortaklarından biri de başka bir referans kullanmaya kalktı. Bu son derece olumsuz olmuştur. Siyasi alanın siyasal değerlerle yönetilmesi konusundaki hassasiyeti herkesin dikkat etmesi gerekir" dedi.
"AMA AÇIK ARA YALAN ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TARAFINDAN SÖYLENDİ"
Çelik, seçim sürecinde birçok yalan söylendiği ancak bunlardan en büyük yalanın açık ara Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın söyledikleri olduğunu vurgulayarak, "Bir sürü yalan söylendi. Ama açık ara yalan Ankara Büyükşehir Belediye başkanı tarafından söylendi. Çıktı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti’nin 3 kere terörist başını bırakmaya teşebbüs ettiğini söyledi. Bu bütün seçim sürecinin açık ara birinci yalanıydı. Tabii gece gündüz terör örgütlerinden gelen destekler ve bu terör örgütlerinin desteklerini siyasi alanda sürekli olarak dinlendiren siyasetçilerin verdiği destekler karşında suskun kalanlar bu tip bir yalan üretimi girdiler. Bütün bir seçim süreci boyunca defalarca söyledik. Bakın dedik bu terör örgütlerine destek veren siyasetçiler diyor ki ‘Biz Tayyip Erdoğan’ın karşısında Kılıçdaroğlu olduğu için biz, sayın cumhurbaşkanımızla ilgili olarak ‘onun seçilmesini istemiyoruz. Kılıçdaroğlu’nun seçilmesini istiyoruz’ Ama 14 Mayıs’a kadar bunun karşısında Kılıçdaroğlu suskun kaldı. 14 Mayıs’tan sonra da ortaya çıkan tabloyu görünce bir takım pankartlar asarak, pankart siyaseti yoluyla vatandaşımızın iradesini manipüle edebileceğini düşündü. Bu tablo karşısında acz içerisinde kalanlar ve bu tablo karşısında söyleyecek bir şey bulamayanlar, çıktılar işte Ankara Büyükşehir Belediye başkanının yaptığı gibi ‘AK Parti 3 kere terörist başını serbest bırakmak için kanun çıkarmaya çalıştı’ dediler. Baştan aşağı yalan. Son yılların ve seçim sürecinin açık ara en büyük yalanı’’ diye konuştu.
"YEMİN TÖRENİNİN YAPILDIĞI AKŞAM HEM KABİNE AÇIKLANMIŞ OLACAK"
"Sayın Cumhurbaşkanı tarafından yeni kabinenin ne zaman açıklanacağı merak ediliyor; zira cuma günü bunun olabileceği söyleniyor. Net olarak belli oldu mu?" sorusu üzerine Çelik, "YSK, milletvekilliği seçimi kesin sonuçlarını açıkladı. O sebeple 3 gün içerisinde yemin olacak. Fakat cumhurbaşkanlığı seçimi kesin sonuçlarını açıklamadı. YSK’nın o açıklamasını beklememiz gerekiyor. YSK o açıklamayı yaptıktan sonra yemin töreni ve kabine takdimi başlayacak. Yemin töreninin yapıldığı akşam hem kabine açıklanmış olacak hem de tören yapılacak. Pek çok devlet başkanı gelmek istiyor. Ama şimdi daha net bir listede yok. Süreçte devam ediyor. Ama geniş bir katılımla da o törenin gerçekleşeceğini değerlendiriyoruz’’ şeklinde cevap verdi.
"KABİNE KONUSU TAMAMEN CUMHURBAŞKANIMIZIN TAKDİRİNDEDİR"
Çelik, "Mehmet Şimşek’in ismi kulislerde cumhurbaşkanı yardımcısı olarak geçiyor, bu iddia doğru olabilir mi?’’ sorusuna, "Mehmet bey dediğim gibi yakın bir arkadaşımız, görüştüğümüz bir arkadaşımız. Çok da değerli bir arkadaşımız. Kabine konusu tamamen cumhurbaşkanımızın taktirindedir. O konuyla ilgili bir şey söylememiz doğru olmaz. Arkadaşlarımız sayın cumhurbaşkanımızla görüşürken bütün bu süreçlere katkı verme, siyasi süreçler, ekonomi süreçlerine katkı vermek için görüşüyorlar" yanıtını verdi.

 
‘Emanete gölge düşürmeyeceğiz’
 
DAİB Ekonomideki öncelikleri paylaştı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Başkan Orhan EKB’de güven tazeledi
Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Türkiye Enerji Kentleri ...
Çakır: Hayır kazandı, şer kaybetti
14 Mayıs seçimlerine MHP’den Erzurum Milletvekili adayı olarak giren Mehmet ...
Yurdagül: Zafer milletindir
Yurdagül, “28 Mayıs seçimlerini 85 milyonluk nüfusuyla Türkiye kazanmıştır. ...
 
Öncü kaydını yaptırdı
Milletvekili Genel Seçimi'nin ardından milletvekillerinin TBMM'deki kayıt ...
Açıkkapı: Türkiye'nin şahlanış dönemi başlamıştır
Açıkkapı, 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan Erzurum’da oy oranını artırdı
Nihat Kılıçoğulları - 28 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ...
 
‘Milletimize ne söz verdiysek, yapacağız’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "14 Mayıs ve 28 Mayıs seçiminin galibi ...
‘Rabbim mahcup etmesin, yolda bırakmasın’
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Tezahür eden milli iradeye herkes ve ...
Doğu Anadolu Bölgesinde ‘Erdoğan Coşkusu’
Erdoğan’ın 13. Cumhurbaşkanı olarak yeniden seçilmesi Tüm ülkede olduğu ...
 
DADAŞ GAZETESİ
YAZARLAR
Mahmut Akdağ
Mahmut Akdağ
Dezenformasyon, İftira ve Fasıklık
Ali Osman Horasanlı
Ali Osman Horasanlı
Murat Ertaş'ın tespitleri ve duası üzerine
Nedim Atakol
Nedim Atakol
Hikmet Karaca çok çok haklı
Abdullah NEHİR
Abdullah NEHİR
Eğitim ile var olmak
Selahattin Şener
Selahattin Şener
Şimdi moda gammazlamak mı?
Abdurrahman Zeynel
Abdurrahman Zeynel
Raci Solmaz'ın ardından
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
DADAŞ
ANKET
Erzurum Havalimaninin ismi ne olsun?

Recep Tayyip Erdogan
Nafiz Kotan
Palandoken
Saltuklu
Dadas

Sonuçları göster Anket arşivi
Ana Sayfa Gundem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Spor Kültür & Sanat Sağlık & Yaşam Araştırma Polemik
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva