Ana Sayfa Gundem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Spor Kültür & Sanat Sağlık & Yaşam Araştırma Polemik Bölge Türkiye
Kablo hırsızları tutuklandı
Kablo hırsızları tutuklandı
Erzurum ticaret sektörü kredi verileri açıklandı
Erzurum ticaret sektörü kredi verileri açıklandı
Erzurum’un inşaat sektörü payı arttı
Erzurum’un inşaat sektörü payı arttı
Tahkim Erzurumspor’un itirazını reddetti
Tahkim Erzurumspor’un itirazını reddetti
Hayırlı olsun
Hayırlı olsun
HABERLER>TÜRKÄ°YE
25 Mart 2023 Cumartesi - 01:02

‘Dayanışma, yardımlaşma kardeşlik görevimizdir’

Erdoğan, 14 milyon vatandaşın hayatını alt üst eden bir felaket karşısında nerede yaşanılırsa yaşansın hiç kimsenin kayıtsız kalma lüksü olmadığını bildirerek, "Depremzedelerimize yalnız olmadıklarını hissettirmemiz, onlara karşı sorumluluğumuzun ve kardeşlik görevimizin bir gereğidir. ‘ dedi.

‘Dayanışma, yardımlaşma kardeşlik görevimizdir’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 milyon vatandaşın hayatını alt üst eden bir felaket karşısında nerede yaşanılırsa yaşansın hiç kimsenin kayıtsız kalma lüksü olmadığını bildirerek, "Depremzedelerimize yalnız olmadıklarını hissettirmemiz, onlara karşı sorumluluğumuzun ve kardeşlik görevimizin bir gereğidir. ‘ dedi

Kahramanmaraş’ta şehit, gazi ve depremzede ailelerle iftarda bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kahramanmaraş’ımızın çeşitli ilçelerinde inşasına başladığımız konutların temel atma törenlerini gerçekleştirdik. İnşallah bir yıl içinde, temelini atacağımız diğer konutlarla birlikte bunları hak sahiplerine teslim edeceğiz. Şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırmadan bize durmak, dinlenmek yoktur” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, beraberindeki MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş'taki Karacasu Konteyner Kent'te şehit, gazi ve depremzede ailelerle iftar yaptı.

HAYIRLARA VESİLE OLSUN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sizlerle bu işin manevi hazzını duymak, bizler için ayrı bir iftihar vesilesi. Soframızı bereketlendirdiğiniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Rabbimden bu mübarek ayın ülkemiz, milletimiz, bölgemiz, tüm Müslümanlar ve insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konteyner kentte yaptıkları çalışmalar dolayısıyla Ümraniye Belediyesi’ne özellikle teşekkür etti.

Bu seneki Ramazanı Şerif'in, 6 Şubat depremleri sebebiyle yitirilen canların yürekleri yaktığı bir dönemde buruk karşılandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve halen tedavileri devam eden yaralılara şifa diledi.

“BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNÜ KIPIRDAYAMAZ HÂLE GETİRDİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatan, bayrak, ezan uğruna can veren tüm şehitleri de rahmetle yâd ettiğini belirterek, "Gazilerimize şükranlarımı ifade ediyorum. Rabbim şehitlerimizin ruhunu şad, mekânlarını cennet, makamlarını ali eylesin. Rabbim bizlere de şehitlerimizin uğruna hayatlarını feda ettikleri değerlere uygun bir hayat sürmeyi nasip etsin" ifadelerini kullandı.

ŞEHİTLERİN HATIRASI

Bugüne kadar şehitlerin aziz hatıralarını incitecek, şehit yakınlarına mahcup olacak hiçbir adım atmadıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Şehitlerimizin bizlere emaneti olan vatanımıza, bayrağımıza, istiklal ve istikbalimize her ne pahasına olursa olsun daima sahip çıktık. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgemizdeki vatandaşlarımız bölücü terör örgütünün o yıkıcı hareketlerine karşı, onların baskısından kurtuldukça bölgede sükûnet ve barış ortamı yeniden tesis edildi. Sınır ötesi harekâtlarımız sayesinde ise bölücü terör örgütünü Suriye ve Irak'ta kıpırdayamaz hâle getirdik. Sizlerin huzurunda buradan bir kez daha ifade ediyorum. Son terörist de ülkemiz ve milletimiz için tehdit unsuru olmaktan çıkarılana dek operasyonlarımız, sınırlarımızın içinde ve dışında devam edecektir. Terörü yenmekle kalmayacağız. Bu alçaklara destek verenlerin, sırtlarını sıvazlayanların, onları silah ve mühimmatla boğanların, kirli hesaplarını da bozacağız. Türkiye'yi terörle dize getirme, Türk siyasetini marjinal yapılar eliyle dizayn etme girişimlerini hep birlikte boşa çıkaracağız."

"TÜRKİYE, TÜM OYUNLARI BOZACAK GÜCE, KAPASİTEYE VE İRADEYE SAHİPTİR"

Yaklaşan seçimler öncesinde siyaset sahnesinde yaşanan utanç verici pazarlıkların yaraları yeniden kanattığını bildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "Özellikle ana muhalefetin başındaki ve yanındakiler, bu deprem felaketini yaşadığımız böyle bir dönemde bunlarla aynı masaya oturup, aynı masa etrafında hâlâ ülkemizin geleceğini karartma gayretlerini, inanıyorum 14 Mayıs'ta hep birlikte boşa çıkaracağız. Bu kabul edilemez görüntülerin ülke ve millet düşmanlarına nasıl cesaret verdiğini hep birlikte takip ediyoruz. Birilerinin koltuk uğruna, üç günlük siyasi çıkarları uğruna, bölücü örgütün uzantılarının kapısında nöbet tutması, Kandil'in kapısında nöbet tutması veyahut da Edirne'nin kapısında nöbet tutması hiçbir zaman sizleri karamsarlığa sürüklemesin. Türkiye, devleti ve milletiyle tüm bu oyunları bozacak güce, kapasiteye ve iradeye sahiptir. Yeter ki biz birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sıkı sıkıya sahip çıkalım. Bunu başardığımız müddetçe üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir mesele yoktur."

DEĞERLER

Ramazanın temsil ettiği değerlere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğu günlerden geçildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yardımlaşma, paylaşma, dostluk, bereket ayı olan ramazanı hep birlikte en iyi şekilde idrak etmemiz gerekiyor. Bu Ramazanı Şerif'i kucaklaşmak, ebedi ve ezeli kardeşliğimizi yeniden hatırlamak, özellikle depremin yaralarını sarmak için bir vesile kılmalıyız" dedi.

KARDEŞLİK GÖREVİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 milyon vatandaşın hayatını alt üst eden bir felaket karşısında nerede yaşanılırsa yaşansın hiç kimsenin kayıtsız kalma lüksü olmadığını bildirerek, "Depremzedelerimize yalnız olmadıklarını hissettirmemiz, onlara karşı sorumluluğumuzun ve kardeşlik görevimizin bir gereğidir. Devletimizin ilgili kurumlarının yanı sıra vakıflarımız, hayırseverlerimiz, gönüllülerimiz deprem bölgesinde zaten ilk günden beri çalışıyor. Büyükşehir, il ve ilçe olmak üzere toplam 250 belediyemiz depremden en olumsuz etkilenen yedi ilimizde altyapıdan barınma, gıda ve diğer ihtiyaçların giderilmesine kadar her türlü gayreti gösteriyor" diye konuştu.

İNŞA VE İHYA

Kendilerinin de sık sık bölgeyi ziyaret ederek, yürütülen faaliyetleri takip ettiklerini, inşa ve ihya çalışmalarıyla ilgili gerekli adımları attıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Bugün Cumhur İttifakı olarak buradayız. Unutmayın acılar paylaştıkça azalır. Bu gerçekten hareketle bu ramazanı tüm deprem bölgemiz için bir dayanışma seferberliğine dönüştürmek istiyoruz. Bu anlayışla her yıl belediyelerimiz tarafından düzenlenen ramazan ayının manevi iklimine uygun etkinlikleri, depremin vurduğu illerimize kaydırma kararı aldık. Ramazanı Şerif boyunca deprem bölgesindeki il, ilçe ve köylerle kardeş kılınan belediyelerimiz sohbet programlarından çocuklar ve kadınlara yönelik çalışmalara kadar burada çok yönlü faaliyetler sürdürecekler.

KARDEŞ BELEDİYELER

Kardeş belediyelerimiz ayrıca kendi sorumluluk alanındaki yerlerde, vatandaşlarımızın iftar ve sahur ihtiyaçlarını giderecek. Böylece depremde yakınını, sevdiklerini, malını, mülkünü kaybetmiş kardeşlerimizin gönül yaralarına bir nebze de olsa merhem süreceğiz. Ramazanın feyzinden ve bereketinden depremzedelerimizin de istifade etmesini sağlayacağız. Kahramanmaraş'ta, Kayseri, Trabzon, Samsun, Ağrı, Aksaray, Çorum, Düzce, Isparta, Kırıkkale ve Zonguldak başta olmak üzere 56 AK belediyemizi kardeş ilan ettik. Kahramanmaraş'ta yaşayan her bir vatandaşımız devletimizin kurumlarıyla birlikte 56 belediyemize emanettir."

“BARINMA ALANLARININ KAPASİTESİNİ ÇOĞALTIRKEN, KALICI KONUTLARIN İNŞASINA DA BAŞLADIK”

Kahramanmaraşlıları ramazanın manevi atmosferinden mahrum bırakmamak için hep birlikte çalışacaklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, barınma alanlarının kapasitesini çoğaltırken, kalıcı konutların inşasına da başladıklarını söyledi.

Kahramanmaraş'ın çeşitli ilçelerinde inşasına başladıkları kalıcı konutların temel atma törenlerini gerçekleştirdiklerini anımsatan Erdoğan, "Kahramanmaraş'ta tek kalemde toplam 7 bin 353 konut ve 620 köy evinin temelini attık. İnşallah bir yıl içinde temelini atacağımız diğer konutlarla birlikte bunları hak sahiplerine teslim edeceğiz. Şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırmadan bize durmak, dinlenmek yok. Rabbim yar ve yardımcımız olsun" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Pazarcık Depremi Sonrası 17 bin 902 Afet ve Köy Konutu İlk Temel Atma Töreni" ile çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş'ta, Karacasu TOKİ deprem evlerinin temel atmasını da yerinde gerçekleştirdi.

Şantiye alanında işçilerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, MHP Genel Başkanı Bahçeli, BBP Genel Başkanı Destici ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum da eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Karacasu Konteyner Kent'teki depremzede aileleri ziyaret etti.

 
Millet İttifakı’na tepki
 
'Birliğimize, beraberliğimize sahip çıkalım'
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kırıklı köyünde dua alan gelenek
Gümüşhane-Erzincan karayolu üzerindeki Kırıklı köyünde 19 yıldır her Ramazan ...
Erdoğan ilk iftarını depremzedelerle açtı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iftarını Kahramanmaraş'ta kurulan ...
Erdoğan: 'Tüm afetlerin yıktığını yeniden yaptık'
Erdoğan, “Biz bu topraklarda bin yıldır tabii ve beşeri ne facialar yaşadık, ...
 
Erdoğan, ‘Milletimizin karşısına eserlerimizle çıktık’
Erdoğan, ‘Biz eserlerimizle konuşuyoruz. Milletimizin karşısına eserlerimizle ...
Erdoğan’dan Kalkınma Yolu Projesi açıklaması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kabul ettiğimiz Ankara Bildirisi’yle ...
Erdoğan’dan paylaşmanın bereketi vurgusu
Erdoğan, Türklerin dayanışmanın gücüne, paylaşmanın bereketine inanan ...
 
‘Çanakkale Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş müjdesidir’
Erdoğan, '“Çanakkale, tarihi şanlı zaferlerle dolu bir milletin asli kimliğini ...
‘Çanakkale ruhuyla mücadelemizi yürütüyoruz’
Erdoğan, ‘Dünyanın yaşadığı krizlerin önümüze çıkardığı fırsatları değerlendirebilmemiz ...
‘Türkiye ve Azerbaycan tek millet’
Çanakkale'de 1915 yılında Türk topraklarının hürriyeti için yapılan muharebelerde ...
 
DADAŞ GAZETESİ
YAZARLAR
Mahmut Akdağ
Mahmut Akdağ
Ramazanın Verdiği İlham ve Dünya Gerçeği
Abdullah NEHİR
Abdullah NEHİR
Erzurumlu Hüseyin Avni Ulaş
Ali Osman Horasanlı
Ali Osman Horasanlı
Vekil Hanımı tebrik ediyoruz
Selahattin Şener
Selahattin Şener
Şimdi moda gammazlamak mı?
Abdurrahman Zeynel
Abdurrahman Zeynel
Raci Solmaz'ın ardından
Cahit OKÇU
Cahit OKÇU
Güz Serenadları…
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
DADAŞ
ANKET
Erzurum Havalimaninin ismi ne olsun?

Recep Tayyip Erdogan
Nafiz Kotan
Palandoken
Saltuklu
Dadas

Sonuçları göster Anket arşivi
Ana Sayfa Gundem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Spor Kültür & Sanat Sağlık & Yaşam Araştırma Polemik
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva