Ana Sayfa Gundem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Spor Kültür & Sanat Sağlık & Yaşam Araştırma Polemik Bölge Türkiye Soylesi
Coşkun, gençlerle bir araya geldi
Coşkun, gençlerle bir araya geldi
‘Gelsinler Türk Devletine teslim olsunlar’
‘Gelsinler Türk Devletine teslim olsunlar’
Kurum: “Bedeli ne olursa olsun mani olacağız”
Kurum: “Bedeli ne olursa olsun mani olacağız”
Çavuşoğlu: 'Bizim hedeflerimiz açık”
Çavuşoğlu: "Bizim hedeflerimiz açık”
Bahçeli mesaisine başladı
Bahçeli mesaisine başladı
HABERLER>GUNDEM
2 Ekim 2019 Çarşamba - 10:47

‘Az kalsın milletimizin ocağına incir ağacı dikecekti’

Bakan Turhan, “Bir kalleşin, yıllar yılı sözüm ona hoca kılığına bürünüp neler yaptığını çok iyi biliyoruz. Fitne tohumlarıyla az kalsın milletimizin ocağına incir ağacı dikecekti.’ dedi

‘Az kalsın milletimizin ocağına incir ağacı dikecekti’

Bakan Turhan, “Bir kalleşin, yıllar yılı sözüm ona hoca kılığına bürünüp neler yaptığını çok iyi biliyoruz. Fitne tohumlarıyla az kalsın milletimizin ocağına incir ağacı dikecekti.’ dedi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen “1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası” açılış programı Diyanet İşleri konferans salonunda gerçekleştirildi. Diyanet İşleri Ali Erbaş, açılış konuşmasında 6 Ekim’de sabah namazının ardından din görevlileri önderliğinde yapılacak fidan dikimine dikkat çekti.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” açılış programına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş katıldı. 'Cami hayatın merkezi' temasıyla Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda yapılan açılış programında Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından ‘Cami Hayatın İçinde, Hayat Caminin İçinde’ adlı tanıtım filminin gösterimi yapıldı.

"CENNETE GİDEN YOLLAR MESCİTLERDEN GEÇİYOR"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, cennete giden yolların mescitlerden geçtiğini söyleyerek, İslam dininin camileri her daim merkeze aldığını belirtti. Turhan, “Cennete giden yollar mescitlerden geçiyor. Mevla hep kullarını secdelerde seçiyor. Böyle olduğu için de yüce dinimiz camiyi hep merkeze almıştır. O nedenle hiçbirimiz camileri sadece namaz kılıp dağıldığımız bir ibadet mekanı olarak görmememiz lazım. Camiler geçmişten günümüze sosyal hayata şahitlik eden, Müslümanların etrafında hayat bulduğu, mümin yüreklerin ezan sesleriyle kemale erdiği kutlu yerlerdir. Hiç şüphesiz inşa edilen her cami ve mescit, hayat sürdüğümüz topraklara vurduğumuz İslam mührüdür. Ezan ile başlayan, sala ile son bulan hayat yolculuğuna rehberlik eden din görevlilerimiz ve hocalarımızın bu hafta vesilesiyle hatırlanmış olması memnuniyet vericidir. Ömrünü yüce dinimizin öğrenilmesi, anlaşılmasına adayan kimseleri hep bir fenere benzetmişimdir. Fener nasıl etrafını aydınlatıyorsa, bu insanlar da toplumumuza ışık saçıyor, cehaletle savaşıyor. Özellikle günümüz dünyasında ilim nehri olup cehaletle mücadele etmek o kadar güç ki cehaleti yaymak için tek tuş yetiyor. Elbette bunlarla mücadele etmek için ilim nehri olmak yetmiyor; takva sahibi olmak ve samimi olmak da gerekiyor” ifadelerini kullandı.

"FİTNE TOHUMLARIYLA AZ KALSIN MİLLETİMİZİN OCAĞINA İNCİR AĞACI DİKİLECEKTİ"

15 Temmuz 2016 yılında Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Türkiye Cumhuriyeti Devletine yönelik kalkıştığı darbe girişimi hakkında da konuşan Turhan, FETÖ’nün başı Fetullah Gülen hakkında sert ifadelerde bulundu. Turhan, “Yeri gelmişken bu hassasiyetlerden uzak bir kalleşin, yıllar yılı sözüm ona hoca kılığına bürünüp neler yaptığını çok iyi biliyoruz. Fitne tohumlarıyla az kalsın milletimizin ocağına incir ağacı dikecekti. O nedenle ilmimizi samimiyetle, takvayla, kemale erdirmemizle milletimizin önüne öyle çıkmalıyız. Böylece hem cehalete hem de şer odaklarına karşı meydanı boş bırakmamış oluruz. Bu hususun üzerinde özellikle duruyorum çünkü biz İslam medeniyetinin mensuplarıyız. Medeniyetimizin ilelebet yaşaması ve içine girdiği harici sarsıntıları atlatmak için sizlere çok büyük önem düşüyor. Şunu unutmayalım; hiçbir medeniyet kılıçla inşa edilmediği gibi kılıçla ortadan kalkmamıştır. Tarih boyunca iz bırakan tüm medeniyetlerin odağında; kalem, mürekkep, ilim olmuştu. İslam medeniyetleri de bu şekilde dünyaya şekil vermiş ve dünyayı aydınlatmıştır. Batı'nın hurafeleri varken Müslümanların ilmi, alimleri vardı. Vazifelerimizi yaparken bunları iyi tahvil etmemiş ve camilerimizin kapısını buna göre açmamız gerekiyor. Sizler bugüne kadar çok önemli işlere imza attınız. Anadolu’da İslam medeniyetinin maya tutmasında çok büyük payınız var” şeklinde konuştu.

"CAMİDEN UZAK KALDIĞIMIZDA, KENDİMİZE YABANCILAŞIYORUZ"

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ise 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle düzenlenen program hakkında açıklamalarda bulundu. Erbaş, “Bu sene ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nda; Cami ve Hayat’ konusunu gündeme taşıyoruz. Hayatın içinde camilerimiz var ve camilerde hayat var, gerçeğine daha güçlü şekilde dikkat çekiyoruz. Zira cami ile hayatın arasını ayırdığımızda, camiden uzak kaldığımızda, kendimize ve değerlerimize de yabancılaşıyoruz” diye konuştu.

Erbaş, toplumsal değerlerin camilerden hayata doğru yayıldığını vurguladı. Camilerin, Müslüman bireylerin kendi kalpleriyle ilişkisinin en güçlü olduğu yer olduğunu söyleyen Erbaş, toplumun her kesiminden insanların bir araya geldikleri yer olan camilerin öneminden bahsetti. Erbaş, “İslam düşüncesinde bilgi, güzel ahlak ve toplumsal değerler camiden hayata doğru yayılmaktadır. İnsanların, çevreyle ve toplumla iyi ilişkileri camide pekişmektedir. Müminlerin manevi dünyaları cami ile güçlü hale gelmektedir. Camilerdeki manevi ortam kalplerin mutmain olmasına ve huzur bulmasına yön vermektedir. Cami, müminin kendi kalbiyle ilişkisinin ve Rabbiyle iman bağının en güçlü olduğu yerdir. Bunun caminin dışına yansıması ise sorumluluk bilinci, hak duyarlılığı ve güzel ahlaktır. Erdemli insan olmaktır. Dünyanın huzur ve güvenine katkı sunmaktır. Bu açıdan camideki ibadet ve samimiyetin varlığı cami dışındaki istikamet ve güzel ahlak ile ölçülür. Camiler, toplumun her kesiminden insanların hiçbir ayrıma gitmeden bir araya geldikleri, bütün siyasi görüş ve farklı düşünüşlerin üstünde, milletçe hep beraber kaynaşma, kardeşlik ve muhabbeti yaşadıkları yerdir. İslam toplumlarında ortak bilincin ve şuurun oluştuğu mekandır. Önemle ifade etmeliyim ki, imamlığını Peygamber Efendimizin yaptığı Mescid-i Nebî’ye kadınlar da gelir, ibadetlerini yapar, sohbetlerden istifade ederlerdi. Diğer yandan, gençlerimizin çocuklarımızın camiye daha çok gelmeleri ve caminin değerleriyle tanışmaları için yoğun faaliyetler yapıyoruz” dedi.

"AĞAÇ, TABİATA HAYAT VERMEKTİR"

Türkiye genelinde 6 Ekim Pazar günü sabah namazının ardından din görevlileriyle birlikte cemaatin fidan dikimi gerçekleştireceğini belirten Erbaş, “Camiler ve Din Görevlileri Haftasında, ‘Cami ve Hayat’ teması çerçevesinde yapacağımız özel bir etkinliği de sizlerle paylaşmak isterim. İnşallah 6 Ekim Pazar günü sabah namazından sonra bütün camilerimizde din görevlisi hocalarımız öncülüğünde cemaatimizle beraber fidan dikimi gerçekleştirilecektir. Bu vesileyle milyonlarca ağaç dikmiş olacağız. Biliyoruz ki ağaç, tabiata hayat vermektir. Böylece din görevlisi hocalarımız da çevre ahlakı ve tabiata karşı sorumluluk bilinci konusunda da en güzel örnekliği göstermiş olacaklar” şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE, KAZAKİSTAN İÇİN KARDEŞ ÜLKEDİR"

Kazakistan Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Baş Müftü Serikbay Oraz ise Türkiye ve Kazakistan arasında önemli bir dostluk olduğunu belirtti. Oraz, “Türkiye, Kazakistan için sadece dost bir ülke değil, aynı zamanda en yakın kardeş ülkedir. Bizim ilk Cumhurbaşkanımız Nazarbayev, bağımsızlığımıza kavuştuğumuz ilk yıllardan itibaren iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerine çok önem vermiştir. Kazakistan’la Türkiye arasında din işleri münasebetleri her geçen gün daha da kuvvetlenmektedir” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” açılış programına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Kazakistan Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Baş Müftü Serikbay Oraz’ın yanı sıra; BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve çok sayıda din görevlisi katıldı.

 
Soylu’dan terörle mücadelede kararlılık vurgusu
 
Şentop: "Türkiye, vazifemizdir"
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
'Yeni bir başlangıca ‘Bismillah’ diyoruz'
Albayrak, “Çok zor bir süreci milletimizin ve paydaşlarımızın direnci ...
“82 milyon kendini güvende hissedecek"
Gül, yargı reformuyla 82 milyonun kendisini güvende hissedeceğini belirterek ...
“PKK yine çocukları kullanmaya çalışıyor”
Eğilmez, Son dönemde büyük darbeler alan terör örgütü PKK’nın bu günlerde ...
 
New City enkazından skandal çıktı!
Yıkımına önceki günlerde başlanan New City konutlarının enkazından adeta ...
Bakan Turhan'dan önemli açıklamalar
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “Türkiye’de Yolcu Taşımacılığı ...
Erzurum'a rüzgâr uyarısı
Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında seyredeceği Doğu Anadolu’da ...
 
" New City" konutları yıkılıyor
Erzurum’da ruhsat ve projesi olmadığı gerekçesiyle 2014 yılında Büyükşehir ...
‘Erzurum gazi şehir’
Erzurum Valisi Okay Memiş’in himayelerinde Şehit Aileleri ile Kahraman ...
Vali Memiş’ten Gaziler Günü mesajı
Erzurum Valisi Okay Memiş, Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
 
YAZARLAR
Mahmut Akdağ
Mahmut Akdağ
Ebu Cehil Ahfadının Üstüne Bir Kutlu Sefer: Barış Pınarı
Abdurrahman Zeynel
Abdurrahman Zeynel
Raci Solmaz'ın ardından
Cahit OKÇU
Cahit OKÇU
Güz Serenadları…
Abdullah NEHİR
Abdullah NEHİR
NİÇİN ŞAHSİYET EĞİTİMİ?
Ali Osman Horasanlı
Ali Osman Horasanlı
AK Partiye ciddi uyarılarımız var..
Selahattin Şener
Selahattin Şener
Erzurum'da bürokrasinin hali içler acısı
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
DADAŞ GAZETESİ
DADAŞ
ANKET
Hangi Milletvekilini Başarılı Buluyorsunuz?

İbrahim AYDEMİR
Recep AKDAĞ
Selami ALTINOK
Zehra TAŞKESENLİOĞLU
Kamil AYDIN
Naci CİNİSLİ

Sonuçları göster Anket arşivi
Ana Sayfa Gundem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Spor Kültür & Sanat Sağlık & Yaşam Araştırma Polemik
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva